Preduzetnik (samostalni preduzetnik, SZR, STR, PR, itd.)
Društvo sa ograničenom odgovornošću (DOO)
Akcionarsko društvo (AD)
Pored vlasnika firme, određeni pravni subjekti mogu biti odgovorni i nakon gašenja firme, u zavisnosti od njihove uloge u poslovanju:
Ukoliko firma nije izmirila sve svoje obaveze pre nego što je zvanično ugašena, postoji nekoliko mogućnosti kako poverioci mogu potraživati dugove:
Da bi izbegli moguće pravne posledice nakon gašenja firme, vlasnici mogu preduzeti sledeće mere:
Ispravno sprovesti postupak likvidacije – obezbediti da svi poverioci budu obavešteni i da se dugovi izmire pre podnošenja zahteva za brisanje firme iz registra.
Ne mešati ličnu i poslovnu imovinu – vlasnici DOO-a ne bi smeli koristiti poslovne račune za lične transakcije kako bi izbegli „proboj pravne ličnosti“.
Voditi urednu poslovnu dokumentaciju – računovodstveni izveštaji, finansijske transakcije i ugovori treba da budu uredno evidentirani kako bi se izbegli sudski sporovi.
Zatvoriti sve račune i ugovore pre gašenja firme – kako bi se izbegla mogućnost da poverioci kasnije potražuju isplate.
Konsultovati pravne i finansijske stručnjake – da bi se osiguralo da su svi koraci pravilno sprovedeni.
Iako gašenje firme znači kraj njenog postojanja u pravnom smislu, odgovornost vlasnika i uprave ne prestaje automatski. Preduzetnici mogu odgovarati celokupnom svojom imovinom, dok vlasnici DOO-a mogu biti odgovorni u specifičnim slučajevima. Da bi se izbegli pravni problemi, ključno je pravilno sprovesti proces likvidacije i obezbediti da su sve obaveze firme uredno izmirene.